top of page

HALLUKS VALGUS

BAŞ PARMAĞINIZ YAMULDU VE AĞRIMAYA MI BAŞLADI?

BU SAYFADA AKLINIZDAKİ TÜM SORULARI YANITLAMAYA ÇALIŞACAĞIZ. EĞER AKLINIZA TAKILAN BAŞKA SORULARINIZ VARSA LÜTFEN BİZE ULAŞIN.

HADİ BAŞLAYALIM....

ABOUT
Halluks Valgus

Halluks valgus hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevapları burada

Ayağınızın başparmağının yan tarafında bir çıkıntı mı oluşmaya başladı? 

 

Bu çıkıntı sizde ağrıya mı sebep olmaya başladı?

 

Sanırım sizde halluks valgus başlamış olabilir. Çoğu zaman ihmal edilen bir deformitedir maalesef çok sık gözükür. Zamanla domino taşı etkisiyle diğer parmaklarınız sıkıştırıp tüm ayağınızda hoş olmayan bir görüntüye sebep olacaktır. 

 

Giydiğim dar ayakkabılar mı buna sebep oluyor?

 

Bu konu hakkında kanıtlanmış bir bilgi yok. Şöyle düşünün köy yaşamı yaşayan ayağına lastik ayakkabıdan başka herhangi bir ayakkabı giymemiş bir ninenin ayağında halluks valgus görüyoruz. Bunun gibi kanıtlar hastalığın kalıtımsal olarak aktarıldığının göstergesidir.

Halluks valgus dar uçlu ve/veya topuklu ayakkabı giymekle daha da ilerleyici hale gelecektir. Bunu şöyle düşünün ormanda bir yangın çıkıyor ve için için yanıyor siz oraya rüzgar getirirseniz. Yangın alevlenir etrafa yayılır ve tüm orman yanar. Normal şartlarda vücut yükünün % 40’nı taşıyan ayak ön kısmının topuklu ayakkabı giyildiğinde bu oranın %70-75’lere çıkmaya başlamasıdır. Bu artan yük taşıma oranı eklemde oluşan yamukluğu artırmaktadır.

Doktora başvurmalı mıyım?

Ayağınızın durumunu değerlendirmek için mutlaka uzman doktor görüşü alınmalıdır. Uzman tarafından yapılan değerlendirme sonucunda halluks valgus tanısından şüphelenilir ise ne kadar yamukluk var görmek için basarak ayak röntgenleri çekilir. Bu röntgenler üzerinden bir takım açılar ölçülerek hem deformite derecesi belirlenerek tedavi planı yapılmakta hem de eşlik edebilecek olan ek patolojiler saptanabilecektir.

Ameliyat olmadan tedavi olabilir mi?

 

 

Ameliyatsız tedaviler çoğu zaman şikayetleri azaltmak ve çok etkin olmasa da deformitenin ilerleyişini yavaşlatmak için önerilmektedir. Bunlar arasında en sık uygulananlar:

  1. ayakkabı değişikliği (geniş uçlu ayakkabı seçimi)

  2. aktivite düzenlemeleri(az yürüyüş)

  3. ilaç tedavisi (Non-steroidal anti-enflamataur ilaçlar),

  4. ağrılı ve kızarık dönemlerde buz tedavisi

  5. ortopedik cihazlar (parmak arası silikon makara, halluks valgus gece ateli vs.)

  6. ağrı ve kızarık olan atak dönemlerinde kortizon enjeksiyonu sayılabilir.

 

 

Bunlar önerilebilen bazı olaylar ancak. Ben kimseye az yürü,bol ayakkabı giy, devamlı ağrı kesici kullan, her gün silikon tak demenin çok uygun olmadığını düşünüyorum. 

bottom of page