top of page
uncemented-replacement-hip-joint_edited.

TOTAL KALÇA PROTEZ AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

Ameliyat yaklaşık olarak 60 ile 90 dakika arası bir sürede tamamlanır.

HASTANEDE KAÇ GÜN YATILIR?

Hastane yatış süresi hastaya göre değişkenlik göstermek ile birlikte bir  ile üç gün arasında değişmektedir.

AMELİYAT SONRASI NE ZAMAN YÜRÜNÜR?

KALÇA KİREÇLENMESİ ameliyatı sonrası narkoz etkisi geçtiği anda yürümeye başlana bilinir. İlk başta ​koltuk değneği desteği alınabilirken daha sonra yavaş yavaş gün geçtikçe bu destek bırakılır.

  • İyileşmeniz, tıbbi ekibimizin ağrınızı yöneteceği ve yaşamsal belirtilerinizi izleyeceği Anestezi Sonrası Bakım Ünitesinde (PACU) ameliyattan hemen sonra başlayacaktır.

  • Anestezi uzmanı durumunuzdan memnun olduğunda, sizi izlemek için bir yatan hasta dinlenme odasına alacaktır

  • Muhtemelen drenaj için kalçanızda ameliyattan bir gün sonra çıkarılması gereken bir pansuman ve tüpünüz olacaktır.

  • Ağrı yönetimi ekibi ilaçlarınızı değerlendirecek ve rehabilitasyon sürecinde rahatlık ve hareketlilik sağlamak için çok yönlü bir yaklaşım kullanacaktır.

  • 24 saat içinde bir fizyoterapist ile rehabilitasyona başlayacaksınız. Terapistiniz, oturmanıza, yatağa girip çıkmanıza ve bir yürüteç, baston veya bazen koltuk değneği kullanarak yürüyüş ve merdiven çıkmaya yardımcı olacaktır.

  • Daha sonra 6-8 hafta boyunca hastane dışında fizik tedaviye devam edeceksiniz. Bu süreden sonra çoğu hasta günlük aktiviteler yapabilir ve spor yapmaya geri dönebilir.

PROTEZİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Genel olarak, kalça protezi protez 20 yıl  etkili kalmalı ve bazıları daha da uzun sürebilir.

2008 yılında, 55 yaşında veya daha büyük bir ameliyat geçirmiş olan 50.000'den fazla hastayı içeren bir çalışmada,% 71 ila% 94 arasında 15 yıl sonra hala iyi çalışan implantlar vardı. Yani protez olan hastaların %94 u 15 yıl sonunda hala aynı protezlerle hayat devam ediyordu. Kalça kireçlenmesi sonrası yapılan ameliyatlarda kullanılan yeni nesil protezlerin daha da uzun ömürlü olduğu biliniyor.

HER İKİ KALÇAMA AYNI ANDA PROTEZ KONULABİLİNİR Mİ?

Evet, kardiyopulmoner hastalık öyküsü olmayan 75 yaşından küçük sağlıklı hastalar aynı anda her iki kalçayı değiştirebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda ameliyatları AYRI AYRI yapmak daha iyi olabilir.

KONULACAK PROTEZ NEDEN YAPILMIŞTIR?

Üç ayrı kısım vardır: gövde, top ve soket.

  1. Metalden yapılmış gövde (genellikle titanyum veya kobalt-krom) doğal uyluk kemiğinize yerleştirilir.

  2. Top genellikle cilalı metal veya seramikten yapılır ve gövdenin üstüne oturur.

  3. Soket genellikle plastik bir astar ile kobalt-krom veya titanyum sırtın bir kombinasyonudur.

METAL DEDEKTÖRLER ÖTEBİLİİR Mİ?

Günümüzün hassas tarama makineleri implantı tespit edecek ancak etkili bir şekilde tanımlayabilecektir. Makine operatörü, vücudun dışında bulunan yetkisiz bir metal nesne yerine bir implant olduğunu bilecektir.

Hava alanı güvenliğine, tarama makinesine girmeden önce kalça protezi aldığınızı söylemek hala yararlıdır. Ayrıca doktorunuzun ofisine, metal içeren bir kalça implantı aldığınızı belirten bir kart sağlayıp sağlamayacaktır.

NE ZAMAN ARABA KULLANABİLİRİM?

6 hafta sonra araç kullanabilirsiniz.

bottom of page