Ara
  • sinan karaca

TOPUK DİKENİ BELASI...

NEDİR BU TOPUK DİKENİ?


Topuk dikeni (kalkaneal mahmuz olarak da bilinir) bazen ayağınızın alt kısmında görebileceğiniz ve hissedebileceğiniz kemikli bir çıkıntıdır. Kalsiyum birikintilerinden oluşur ve sivri, çengelli bir şekle sahip olabilir. Topuk dikeninin çeşitli nedenleri vardır, ancak bunlar genellikle plantar fasiit veya plantar fasya iltihabı olan ayaklarda alt kısım boyunca uzanan ve topuğu ayak parmaklarına bağlayan bağlardan kaynaklanır.
irçok insan topuk dikeni topuk ağrısına neden olduğunu düşünür ama durum her zaman böyle değildir. Cleveland Clinic'e göre, her 10 kişiden birinde topuk dikeni vardır, ancak topuk dikeni olan 20 kişiden sadece birinde topuk ağrısı görülür.


Çoğu zaman, ağrıya neden olan topuk dikeni değil, plantar fasyanın iltihaplanmasıdır. Topuk ağrısı, uykudan sonra sabahları ilk adımda penguen gibi paytak paytak yürümeye sebep olabilir. Çok kötüdür (bazı insanlar topuğa giren bir bıçak gibi hisseder), bu ilk adımları yataktan kalkamayı zorlaştırır.


Bunun nedeni, ayağın bir gece boyunca uygun olmayan pozisyonda dinlenmesi (yani, ayak parmaklarınızın aşağı doğru bakması )dır, bu da fasyanın gerilmesine neden olur. Ayağınızın üstüne basınca fasya gerilir ve bu da ağrıya neden olur. Bu, fasyayı hareket ettirmeye ve gevşetmeye başladığınızda azalır (muhtemelen hala sıkıcı bir ağrı hissedersiniz).


TEDAVİ NASIL OLUR?


1-BUZ UYGULAMASI AĞRIYAN BÖLGEYE GÜNDE 4 DEFA 15 DAKİKA ŞEKLİNDE


2-DİNLENME


3-GERME EGZERSİZLERİ


4-TÜM BUNLAR CEVAP VERMEZSE PRP VEYA KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SORUN ÇÖZÜLÜR147 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör