Ara
  • sinan karaca

DİZ KİREÇLENMESİ TEDAVİSİ İÇİN HANGİ DİZ PROTEZİ KULLANILMALI?Diz kireçlenmesi tedavisinde kullanılabilinecek birçok diz protezitasarımı vardır. Hangi tasarımın en iyi olduğu konusunda evrensel bir anlaşma yoktur. Her cerrah en iyi olduğuna inandığı veya kullanmak için deneyimli olduğu protezi seçer


En önemli husus, cerrahınızın tamamen rahat ve seçilen diz protezinin takılması için cerrahi tekniğe aşina olması gerektiğidir. diz protezinin metal parçaları Kobalt-krom veya Titanyumdan imal edilmiştir. Hangisinin daha iyi metal olduğu konusunda bir anlaşma yoktur. Ancak, plastik üzerinde hareket eden metal parçanın kobalt kromdan yapılmasının daha iyi olduğu konusunda evrensel bir anlaşma var.


Diz protezi tasarımının karmaşık alanındaki en önemli sorun, metal ve plastik aşınma (birbiri üzerinde hareket eden parçalardan kaynaklanan) ve bu aşınma ile üretilen küçük parçacıklar sorunudur. Bu parçacıklar çevredeki dokularda ve kemikte olumsuz tepkilere neden olarak diz protezinin gevşemesine neden olabilir. En büyük parçacıklar, plastik bir parçaya karşı hareket eden bir titanyum metal parça tarafından üretilir. Bu, sürekli bir araştırma alanıdır.


Diz protezi metal parçalarının havaalanı güvenlik cihazlarını (hastaların yaklaşık% 30'u) tetikleyebileceğini unutmayın. Dr Sinan, güvenlik personeline göstermek için implant röntgeninizin resmini içeren plastik bir kart verecektir.


Sık sorulan bir soru diz protezinin ağırlığıdır: diz protezinin ağırlıkları, sizin için seçilen boyuta bağlı olarak 300-400 gr arasındadır

89 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör