Ara
  • sinan karaca

SİNAN HOCAM, DİZ KİREÇLENMESİ VAR NE YAPMALIYIM?

Güncelleme tarihi: 12 Şub 2020

Şaika hanım öncelikle geçmiş olsun.


Size diz kireçlenmesi olan hastalar için adet mucizevi ipuçlarından bahsedeceğim.


1. EGZSERSİZ YAPIN:


Yaşam şeklinizi değiştirin… Egzersiz yaparak, diz ekleminizi eskitmiyorsunuz. Aksine diz kireçlenmenizi engelliyorsunuz. Acı hafif olduğu sürece yürümek veya tenis oynamak dizinizin ömrünü kısaltmayacaktır. Tam tersi! Bacaklarınız ne kadar güçlü olursa, ne kadar esnek olursanız, o kadar aktif olursunuz. Egzersiz yaparsanız kaslarınız IL-6 dediğimiz bir madde salgılar. Bu madde çok ciddi bir antienflamatuar yani ağrı kesicidir. Ayrıca insanlar koştukça ve yürüdükçe diz kireçlenmesine yol açacak kanlanma azalması azalır. Diz ekleminde kanlanma artarak ağrının azalmasına sebep olur.2. DİYETİNİZİ DEĞİŞTİRİN:


Diyetimiz, birçoğumuzun maruz kaldığı genel hastalık yüküne önemli ölçüde katkıda bulunur. Standart diyetimiz kalp hastalığı, diyabet, yağlı karaciğer hastalığı, demans vb. hastalıkların başlıca sebebi. Diyetimiz, vücudumuzdaki yükü arttırarak diz kireçlenmesi ve eklem ağrılarına neden olabilir. Kullanımını desteklemek için en fazla bilimsel kanıta sahip diyet Akdeniz Diyeti'dir. Birçok insanın bu diyet uygulayabileceğini düşünüyorum. Bu işin anahtarı, işlenmiş karbonhidratları ve işlenmiş gıdaları mümkün olduğunca dietinizden kaldırmamızdır.


4.MERDİVEN İNİP ÇIKMAYI AZALTIN


Egzersizler arasında merdiven inip çıkma özellikle; kaslarınız daha tam kuvvetli değilken ciddi ağrı sebebi olabiliyor. Bu sebeple diz kireçlenmesini önlemek adına önce kaslarımız kuvvetlendirmemiz lazım. Daha sonra ufak ufak merdiven inip çıkmaya başlayabiliriz.

23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör